preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ludina

Login
Naš logo

Raspored zvona

SELFIE 2021-2022

Tehnička podrška

TABLETI
 
Tableti u našoj školi

 
Upute za spajanje na mobilnu mrežu (za učenike koji imaju karticu) - Youtube video

 
Prezentacija o tabletima za roditeljski sastanak

Pretražite knjižnicu

 

MJERE OPREZA

Klikni na sliku za više informacija!

 

E-dnevnik

 

Prijavi zlostavljanje na internetu

 

Portal za škole

e-knjiznica.carnet.hr

Online enciklopedija

 

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

RASPORED SATI

JELOVNIK

PRIJEVOZ PUTNIKA

Školski kalendar

 

Glazbeni kutak

 

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Priče sa Sjevera
Autor: Damir Belavić, 2. 5. 2016.

Kao učitelj naše škole u sklopu školskog KA1 projekta (Z.U.B.) boravio sam tijekom travnja na stručnom usavršavanju Tap-Swipe-Pinch into STEM, Learning Mathematics and Sciences with tablets, Tallinn, Estonija od 17. do 23. travnja 2016. godine.


Nakon što sam stigao u Tallinn imali smo upoznavanje s kulturnim znamenitostima i poviješću Estonije i Tallinna. Također predstavljen je program tečaja te smo se međusobno upoznali s kolegama koji su stigli na tečaj iz drugih Europskih država.


Radionice su se održavale u sveučilištu Tallinia Ulikool u učionicama gdje se obrazuju budući učitelji. Bili smo upoznati s Estoniskim školskim sustavom i s novim pristupom poučavanju i učenju uz pomoć tehnologije te s strategijom cjeloživotnog učenja i akcijskim planom u Estonskim školama. Nakon toga je slijedilo predstavljanje pojedinih sudionika i njihovih škola. Taj dio je bio posebno zanimljiv jer smo bili zamoljeni napraviti prezentaciju o našoj školi i o tome kako se i u kojoj mjeri koristiti tehnologija u obrazovanju. Iznimno je bilo zanimljivo slušati iskustva kolega iz Italije, Grčke, Portugala, Belgije, Norveške, Slovenije, Njemačke i drugih država Europe. Radom u manjim grupama i praktičnim radom upoznali smo nekoliko zanimljivih alata i aplikacija koje možemo iskoristiti u našem radu.


Utorak je bio rezerviran za posjet školama u okolici te radionicama i praktičnim radom koji su organizirali učitelji tih škola. Prvo smo posjetili školu Pelgulinna Gumnaasiom kao jednu od škola koja u svom kurikulumu od najranije dobi ima programiranje i robotiku. Zanimljiv je način na koji su nam bile prezentirane radionice. Radionice (Lego mindstorm, MakeyMakey, 3D Modleing) su bile organizirane tako da su stariji učenici (4. razred) poučavali mlađe učenike i nas te na solidnom engleskom jeziku objašnjavali kako se i što radi. Također prisitvovali smo još jednoj radionici gdje smo morali upotrijebiti tablete za snimanje i izradu edukativnog materijala. U drugoj školi, koja se nalazi u samom srcu starog grada, Gustav Adolfi Gumnaasioum također smo imali radionice i obilazak škole. Na predstavljanju škole koje su nam držali učiteljica zadužena za upotrebu IKT-a u nastavi i njezin kako ona kaže "kolega" učenik 8. razreda saznali smo puno zanimljivosti. Zanimljivo kako u zemlji u kojoj proizvodnja softwarea zauzima veliki postotak poslova nema informatike kao predmeta u osnovnoj školi! Ali je informatika integrirana u ostale predmete. Svaki predmet ima dio sati koji je namijenjen upotrebi IKT-a pa se tako  prezentacije upotrebljavaju i uče na npr. biologiji, excel na matematici i fizici. Također je iznimno zanimljivo je da se programiranje uči u vrlo malo škola. Samo u nekima koje to u svojim kurikulumima odrede. Pa je tako ova škola odredila da će se u sklopu nastave matematike odradit i dio programiranja. Svaka škola  je na neki način drugačija i sama ima slobodu odrediti u kojem će smjeru organizirati dio nastave. Nakon razgledavanja škole imali smo odličnu radionicu uz upotrebu tableta i novih aplikacija u nastavi iz STEM predmeta.


 

Četvrtak i petak smo proveli u tehničkom muzeju (Science museum Energiakeskus) gdje smo uz predavanja i radionice bili upoznati s novim pristupima u poučavanju STEM predmeta uz upotrebu tableta i tehnologije. Kroz nove aplikacije stvarali smo eUdžbenike i scenarije za obrnutu učionicu. Koristili smo se najboljim mogućim okruženjem tehničkog muzeja te smo snimali i stvarali sadržaje koje smo mogli povezati sa svojom nastavom. Uz odlične voditelje i rad u malim grupama naučili smo puno novih i zanimljivih aplikacija.
 


Zadnji dan tečaja je bio rezerviran za evaluaciju i povratnu informaciju o tečaju. Te kratki izlet u kroz stari grad Tallinn i izlet u Helsiniki.


 
Smatram ovaj tečaj iznimno korisnim i zanimljivim. To je iskustvo koje je sigurno promijenilo ili možda bolje reći unaprijedilo moj način razmišljanja o upotrebi tehnologije u obrazovanju. Nesumnjivo je da tehnologija, napokon, ulazi i u škole nakon što je ušla u sve pore naših života. Ne smijemo okretati glavu od tehnologije, jednostavno moramo još puno učiti kako je najbolje upotrijebiti jer svima je to nešto novo. A kako tehnologija i napreduje mislim da ćemo u budućnosti morati puno učiti i usavršavati se. Jer tehnologija je vrlo moćan alat koji neće biti čarobni štapić, ako učenicima samo osiguramo da imaju tablete u učionicama. Tehnologija postaje vrlo moćan alat u obrazovanju tek u rukama izvrsnog i kreativnog učitelja.

Damir Belavić, travanj 2016.

Galerija

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
Dokumenti


Raspored dovoza i odvoza učenika


preskoči na navigaciju