Uvodna konferencija “Školontiranje – java ili san?!” u Sisku
Autor: BERTA KUSTURA, 18. 9. 2017.

U svrhu promoviranja značaja volonterstva za škole (osnovne i srednje) i lokalne zajednice te utvrđivanja interesa i mogućnosti za razvoj održivih programa volontiranja u istima, 18. rujna 2017. u okviru projekta Školontiranje, u Sisku je održana Uvodna konferencija radnog naziva “Školontiranje – java ili san?!”.

Ova konferencija, na kojoj su sudjelovali predstavnici odgojno-obrazovnih ustanova te organizacija civilnoga društva s područja Sisačko-moslavačke županije osim što je osigurala aktivno sudjelovanje i interakciju ovih predstavnika, poslužila je i kao platforma za razvoj međusektorske suradnje u zajednici, što će biti važno za nastavak projektnih aktivnosti. Na samoj konferenciji predstavnici odgojno-obrazovnih ustanova iskazali su interes za daljnje sudjelovanje u projektu, posebice u dijelu izobrazbe o školskom volontiranju, razvoju i izradi Programa školskih volonterskih klubova te uspostave i funkcioniranja istih.

Inače, ova konferencija samo je dio planiranih aktivnosti projekta Školontiranje, kojeg u suradnji s Ekonomskom školom Vukovar, Osnovnom školom Nikole Andrića Vukovar, Tehničkom školom Sisak te Volonterskim centrom Osijek, provodi PRONI Centar za socijalno podučavanje.

Projekt Školontiranje je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u iznosu od 1.072.532,86 kn, a ukupna vrijednost projekta je 1.134.356,84 kn.

Predstavnici PRONI Centra

PRONI Centar je zapoceo sa svojim radom 1997 godine kao pilot pilot projekt na inicijativu Švedskog sveučilišta u Jönköpingu.

A kako to uvijek bude…slijede radionice…

Eto tako je sve započelo… Na navedenoj konferenciji smo sudjelovali i mi iz OŠ Ludina, kolegica Ana Marija Babić i ja.. O svemu smo detaljno izvijestili našu gospođu ravnateljicu i članove UV-a skeptični prema novom i nama nepoznatom projektu…, ali budući da naša gđa ravnateljica voli izazove, a samo volontiranje nudi toliko prilika za „činiti dobro“, (a dobro je činiti dobro), nismo se ni snašli, a već smo se našli u novom projektu Školontiranje.